Odleżyny – wszystko, co musisz wiedzieć

wpis w: Poradniki | 0

Odleżyny to poważny problem dla starszych leżących osób. Najczęściej pojawiają się jako niechciane dodatkowe schorzenie, które wymaga dużo uwagi i specjalnej opieki. Poza bólem, to również niebezpieczna dolegliwość. Na szczęście leczenie odleżyn a potem profilaktyka przeciwodleżynowa to temat już szeroko zbadany które postaramy się w przystępny sposób omówić.

Co to są odleżyny?

Odleżyny to uszkodzenia skóry (miejscowa martwica) oraz znajdujących się pod nią tkanek i kości, które pojawiają się w czasie długiego leżenia. Powstają w wyniku miejscowego niedokrwienia, spowodowanego zbyt długim uciskiem na naczynia tętnicze i żylne.

Odleżyny mogą doprowadzić do zakażenia organizmu, a nawet śmierci chorego. Trudno je leczyć, łatwiej im zapobiegać.

Jak powstają odleżyny?
Odleżyny powstają najczęściej już u osób chorych lub niepełnosprawnych, leżących lub siedzących w tym na wózkach inwalidzkich. Brak ruchu i niemożność częstej zmiany tej pozycji doprowadzają do długotrwałego ucisku. Dodatkowym czynnikiem, sprzyjającym powstaniu odleżyn jest brak lub zaburzenia czucia – powodują bezbolesność w miejscach szczególnie narażonych na ucisk. Zdrowy człowiek, często zmienia pozycję podczas leżenia, siedzenia, nawet tego nie kontrolując. Zaobserwowano, że podczas snu dorosła osoba zmienia pozycję 40 do 60 razy w ciągu nocy. Jeśli porównamy to do osoby o ograniczonej ruchomości lub sprawności, już wiemy skąd się biorą odleżyny i dlaczego nie dotykają one osób zdrowych.

Jakie są objawy odleżyn?

Pierwszym objawem jest zaczerwienienie skóry w miejscu ucisku. To miejsce jest również wrażliwe i sprawia ból. Następnie rumień jeśli nadal występuje ucisk na to miejsce, może przerodzić się w obrzęk. Wtedy też często następuje uszkodzenie tkanki objawiające się pęcherzykami. Wtedy też, najczęściej wdrażane jest leczenie lecz nie ma reguły, na przykład odleżyny na kości ogonowej są niewidoczne więc jeśli ktoś nie zna tematyki odleżyn trudno ich podejrzewać.

Zatem gdy nadal nie zostały podjęte żadne działania mające na celu gojeniu się ran, może dojść do martwicy tkanek. A w najbardziej zaawansowanym stadium tej choroby, dochodzi do martwicy mięśni, stawów i kości. Personel medyczny w celu podjęcia prawidłowego leczenia posługuje się skalą odleżyn inaczej stopniami odleżyn bądź klasyfikacją odleżyn. Im bardziej zaawansowany stopień odleżyn, tym dłużej trwa gojenie się bolesnych ran.

Leczenie odleżyn

Na wstępnie należy powiedzieć, że proces pielęgnowania pacjenta z odleżyną to proces trudny, długotrwały i wymagający dużo uwagi. Odpowiednie leczenie jest możliwe tylko pod kontrolą lekarza bądź wykwalifikowanego personelu medycznego. W sprzedaży są dostępne opatrunki nowej generacji na trudno gojące się rany:

– hydrokoloidy, opatrunki hydkokoloidowe

– hydrożele, opatrunki hydrożelowe

– opatrunki alginianowe

– opatrunki ze srebrem (bakteriobójcze), plastry na odleżyny ze srebrem,

Mogą być one stosowane do leczenia i pielęgnacji odleżyn o każdym stopniu zaawansowania. Jednak ze względu na różnice w ich budowie, działaniu i właściwościach konieczna jest konsultacja z lekarzem bądź farmaceutom. Obecnie stosowane są nowoczesne biologiczne, półsyntetyczne i syntetyczne opatrunki, które służą do szybkiego leczenia odleżyn oraz innych ran gojących się wtórnie, takich jak stopa cukrzycowa. Dostępne są również maści na odleżyny w tym maści ze srebrem na odleżyny. Ilość dostępnych produktów a także różne stopnie i umiejscowienia odleżyn nie pozwalają wyłonić najlepszej maści na odleżyny bądź najlepszego opatrunku na odleżyny, do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie.

W leczeniu nie można zapominać o regularnej zmianie ciała chorego, tak aby ucisk nie występował cały czas w tym samym miejscu, lecz był równomiernie rozłożony. To również element profilaktyki przeciwodleżynowej. Domowym sposobem będzie na pewno częsta zmiana pościeli oraz ubrania. Ważna jest również odpowiednia higiena chorego aby nie doszło do zakażenia rany a później do jej owrzodzenia.

Warto również rozważyć zakup poduszek bądź materacy przeciwodleżynowych.

Zobacz artykuł o materacach przeciwodleżynowych.