Biblioterapia

Biblioterapia to zjawisko znane w krajach zachodnich, ale stosunkowo młode w Polsce- polega ono na terapeutycznym oddziaływaniu na czytelnika za pomocą specjalnie wyselekcjonowanych materiałów czytelniczych, zatem biblioterapia to szerokie wykorzystanie książek w celach terapeutycznych.

Doskonale obrazuje to Caroline Shroders uważając, iż „biblioterapia to proces dynamicznej interakcji zachodzącej miedzy osobowością czytelnika a literaturą, prowadzony pod kierunkiem osoby udzielającej pomocy (helper) i mającej odpowiednie wykształcenie w tej dziedzinie”.

Biblioterapia w walce ze stresem

Jak tłumaczy doktor psychologii, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, ludzie czytający książki są twórczy i mają szerokie horyzonty. Natomiast osoby stroniące od lektur mają wąskie horyzonty. Korzyści płynące z czytania książek zostały docenione także przez psychologów i psychoterapeutów, którzy stosują je jako element terapii medycznych.

Jak podkreślają eksperci, dostosowana do potrzeb pacjenta lektura, może być dla niego wsparciem. Wpływa także korzystnie na stany lękowe i napięcie. Książka skutecznie odwraca uwagę chorego od rzeczywistości, gwarantując mu wytchnienie i odprężenie. Zdaniem specjalistów odpowiednia lektura pozwala na budowanie relacji międzyludzkich oraz dostarcza gotowych rozwiązań dla wielu problemów. W przypadku osób w trudnej sytuacji psychicznej książki pełnią funkcję kompensacyjną – mówi specjalistka.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Sussex wynika, że książki są najskuteczniejszym sposobem na stres. Ich zdaniem są efektywniejsze niż słuchanie muzyki, delektowanie się filiżanką kawy lub herbaty, a także spacery. Lektura reguluje napięcie mięśniowe i rytm serca już w ok. 6 minut. Zdaniem specjalistów nie ma znaczenia, jaką książkę wybieramy – każdy rodzaj literatury niesie ukojenie zestresowanemu ciału i umysłowi.