Jak wybrać dobry materac przeciwodleżynowy

wpis w: Poradniki | 0

Materac przeciwodleżynowy to specjalistyczny sprzęt medyczny i tak też należy go traktować. Zatem przed zakupem ważne jest rozeznanie wśród modeli i producentów. Materac świetnie wpisuje się w profilaktykę przeciwodleżynową, ale sprawdza się również przy leczeniu odleżyn oczywiście jako jeden ze składników kuracji.

Materac przeciwodleżynowy w porównaniu do zwykłego materaca został opracowany w taki sposób, by zachodziła regularna zmiana intensywności nacisku ciała na materac. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu metody zmiennego ciśnienia. Z materacem za pomocą przewodów jest połączona specjalna pompa wtłaczająca powietrze do komór, z których jest on zbudowany. Powietrze jest pompowane naprzemiennie do komór w różnej ilości, dzięki czemu chory jest nieustannie masowany. To właśnie od tego mechanizmu jest uzależniony efekt terapeutyczny materaca. Do wyboru mamy kilka typów materacy dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy

Jest to materac o konstrukcji bąbelkowej, wykonany z PCV, łatwy do utrzymania czystości, z bardzo cichą pompą elektryczną. Praca pompy powoduje zmiany ciśnienia powietrza wewnątrz materaca, zmienia się więc siła ucisku na skórę leżącego. Ma to działanie profilaktyczne, zapobiegające powstawaniu odleżyn, gdyż nie ma miejsca stale uciśniętego. 

Materace te, cieszą się sporą popularnością ze względu na stosunkowo niską cenę, odporność na rozdarcia i prostotę obsługi. Stosowane są głównie w celach profilaktycznych oraz przy leczeniu odleżyn pierwszego stopnia. Większość materacy jest odpowiednia dla pacjenta o wadze do 100kg.

Materac przeciwodleżynowy rurowy

Materac rurowy wykonany jest z wytrzymałego materiału, podobnie jak materac bąbelkowy jest wyposażony w pompę elektryczną oraz jest łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto zapewnia o wiele lepszą ochronę przed odleżynami niż jego bąbelkowy odpowiednik. Najważniejszą różnicą jest to, że wytwarza efekt fali pod ciałem chorego i według najnowszych badań jest to najskuteczniejsza forma działania materacy przeciwodleżynowych.

Materac rurowy zapewnia większy komfort od materaca bąbelkowego, gdyż jest bardziej elastyczny i miękki, dlatego użytkowanie jest o wiele przyjemniejsze. Istotną właściwością rurowego materaca przeciwodleżynowego jest możliwość samodzielnej regulacji ciśnienia w komorach materaca i dostosowania ciśnienia powietrza do wagi pacjenta. Stosowany może być w celach profilaktycznych lecz też przy leczeniu wszystkich rodzajów odleżyn. Jest on odpowiedniejszy również dla cięższych pacjentów, o wadze do 150kg.

Podsumowując:

Który materac wybrać?

– Jeśli chory nie ma odleżyn a jego waga nie przekracza 100kg, to można wybrać materac bąbelkowy. Warunkiem odpowiedniej terapii będzie stosowanie również maści przeciwodleżynowych, masowanie, smarowanie skóry i częste zmiany pozycji chorego.

– Jeśli zaś odleżyny występują i są to odleżyny stopni od 2 – 5 albo chory znacznie przekracza 100kg, koniecznym będzie zakup materaca rurowego. Jeśli odleżyny są już leczone, taki materac będzie dobrze wspomagał leczenie.